Сечокам'яна хвороба

      

       Сечокам'яна хвороба - це поліетіологічне захворювання, яке визначається наявністю каменя в сечових шляхах людини. Це одна з найбільш поширених хвороб, від якої страждає приблизно 3% населення планети і яка характеризується стійким, іноді тяжким клінічним перебігом через велику кількість ускладнень і високу ймовірність рецидивного утворення каменів. Порушення вільного проходження сечі по сечових шляхах за рахунок наявності каменю, супроводжується больовим синдромом різного ступеня вираженості, розвитком запального процесу в сечових шляхах і тканині нирки, аж до гнійних форм. В результаті цього, часто вдаються до хірургічних втручань на сечових шляхах, які припускають санацію гнійного осередку і видалення каменя. Однак, в ряді випадків, операції з приводу ускладнень уролітіазу закінчуються втратою органу - нефректомією.

       Питання консервативного лікування каменів в сечовому тракті так і залишається відкритим. На жаль, на сьогодні немає ліків, які б могли надійно захистити нас від утворення каменю або гарантувало б їх розчинення. Зважаючи на складність розробки патогенетичного лікування сечокам'яної хвороби, світ зосередив свої зусилля на технологіях малоінвазивного ендоскопічного видалення каменя з сечових шляхів.

       Одним з таких малоінвазивних методів видалення каменів з сечового тракту є контактна літотрипсія (дроблення каменя). Літотрипсія - метод дроблення каменів в органах сечової системи, який є альтернативою хірургічному видаленню конкременту. Контактна літотрипсія використовується для дроблення каменів сечового міхура, сечоводу, миски та чашок нирки. При цьому використовуються як жорсткі металеві ендоскопи (уретеропіелоскопи), так і фіброволоконні (уретеропіелонефроскопи).

       Під час ендоскопічного втручання інструмент проводиться через уретру, сечовий міхур і сечовід безпосередньо до каменя. Через інструмент проводиться провідник енергії, який може бути лазерним, ультразвуковим, пневматичним і таке інш. На сьогодні найбільш сучасним джерелом енергії є лазер. Лазерне волокно, через яке від лазерного генератора передається імпульс, підводиться безпосередньо до каменя. Осколки зруйнованих каменів за допомогою спеціальних щипців і петель витягуються з сечових шляхів. Ймовірність ушкодження при цьому сечоводу або нирки практично відсутня, оскільки процедура здійснюється під візуальним контролем. Ефективність контактної лазерної літотрипсії є дуже високою, оскільки лазер дробить камені будь-якої щільності. Зазначена процедура проводиться в умовах операційної під загальним знеболенням і тільки в умовах урологічного стаціонару. Після операції хворий може бути виписаний через 2 - 3 доби.

       Таким чином, на сьогодні відкритим хірургічним операціям є гідна альтернатива у вигляді контактної лазерної літотрипсії. Однак, остання може виконуватися тільки при ранньому зверненні пацієнта по медичну допомогу. При пізньому зверненні і наявності запалення гнійного характеру в сечових шляхах хворого, ймовірніше за все, буде показано відкрите хірургічне втручання.